10.1. KSZTAŁTY PODŁOŻA

Ze względu na kształt formatu papieru czy płótna możemy podzielić te kształty na podstawowe jak i bardziej skomplikowane. Podstawowe formaty papierów to formaty ABC, czyli np. A2, A3, A4 czy B2, B3 itd. Podłoże może również stanowić okrąg czy kwadrat. Oczywiście dopuszczalne są odstępstwa, które najlepiej określić na samym początku zanim zajmiemy się tworzeniem pracy.

Ale zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych kompozycji to warto zaznajomić się z podstawowymi formatami i kształtami, na których będziemy tworzyć nasze prace rysunkowe.

Warto zapoznać się ze standardowymi i najczęściej używanymi formatami papierów – są to formaty A oraz B. Obok znajduje się wizualne pokazanie rozmiarów oraz rozpiska z wymiarami podanymi w milimetrach. Formaty C bardzo rzadko są używane na terenie Europy, najczęściej korzystają z nich Amerykanie.

Na egzaminach wstępnych na uczelnie artystyczne oraz architekturę najczęściej wykorzystywanym formatem jest B3, B2 oraz B1. Oczywiście w takich samych rozmiarach możemy znaleźć nie tylko brystole, ale również płótna i inne.

Jeśli podzielimy format A, B lub C na 7 równych części w szerokości oraz 5 równych części w wysokości, to okaże się, że kształty powstałe przez przecięcia siatki bardzo zbliżone do kwadratów. Jeśli nie mamy możliwości aby zajrzeć do wymiarów interesującego nas formatu to możemy podzielić naszą kartkę na takie kwadraty, dzięki czemu będzie bardzo zbliżona do formatów standardowych.

Zawsze przed rozpoczęciem rysowania lub malowania trzeba sprawdzić czy proporcje zdjęcia, z którego rysujemy lub widoku, który rysujemy na żywo są takie same. Dlatego przed zabraniem się do tworzenia pracy oblicz jaki jest stosunek wysokości do szerokości zdjęcia/ kadru i taką samą zastosuj na swojej kartce. Przykładowo, jeśli boki zdjęcia mierzą 165 cm a drugi 89 to dzielisz pierwszą liczbę przez drugą. Tutaj stosunek wynosi w zaokrągleniu 1,85. Jeśli jeden bok twojej kartki ma np 50 cm i chcesz, żeby był to dłuższy bok rysunku tu wystarczy, że wykonasz proste obliczenie: 50cm / 1,85 = 27,02cm. W takim wypadku musisz przygotować papier w formacie 50/27 cm