Możemy również podzielić rodzaje kompozycji na takie, które sugerują jakieś konkretne kształty, jak np. kształt liter. W przypadku litery „S” będą to wszelkie zygzakowate formy jak wijące się drogi czy rzeki.
KOMPOZYCJA W KSZTAŁCIE LITERY „L”
Jak widać kompozycję możemy również stworzyć z tak prostej litery jaką jest litera „L”. Wtedy ustawiamy pionowy element bliżej którejś z krawędzi kartki, a następnie dorabiamy podłoże.
Bardzo ważna rzecz jaka myślę, że powinna tutaj zostać wytłumaczona. W omówieniu kompozycji nie chodzi o to, żeby na siłę jej szukać w temacie rysowanej pracy. Chodzi jedynie o to, żeby chociaż na samym początku zrozumieć, że brak jakichkolwiek zasad w rysunku może skończyć się tym, że nie będziemy mieć pojęcia jakie tematy czy kadry wziąć pod uwagę w procesie uczenia się. Kiedy już opanujemy takie podstawy to możemy oczywiście szukać odpowiadające nam kadry itp.
Kolejna ważna rzecz to same zdjęcia czy widoki, z których rysujemy na żywo. Ważne jest nie tylko ustawienie elementów w obszarze kadru, ale również światło. Polecam bez względu na poziom zaawansowania do rysowania z widoków, które są dobrze oświetlone. Często rysowanie ze zdjęć, które robione były w mglisty dzień czy w drugą stronę – zbyt słoneczny, może skończyć się kiepskim rysunkiem.
Unikajmy tematów, które posiadają zbliżone wartości szarości wobec siebie, ponieważ przez to efekt końcowy rysunku może być nijaki – będzie to najczęściej szara plama. Za to przepalenia na zdjęciach mogą przynieść ostatecznie efekt kiczu. Dlatego warto szukać kontrastów, dzięki którym praca będzie wyglądać o wiele ciekawiej. W następnych lekcjach poruszę jeszcze temat i domknę go zagadnieniem węzła, czyli czegoś bardzo istotnego w pracach artystycznych.