To ćwiczenie rozpocznij od narysowania pionowej osi słońca oraz linii horyzontu. Niech obie te linie przechodzą przez środek kartki papieru.
Zgodnie z poprzednim ćwiczeniem, narysuj 3 prostopadłościany. Niech jeden znajduje się na pionowej osi a dwa niech będą po bokach. Niech podstawy będą na tej samej wysokości, jednak wyznacz różne punkty zbiegu oraz różne wysokości.
Aby wszystko było dla Ciebie czytelne, wytrzyj linie pomocnicze. Zostaw tylko te, które są konieczne, czyli krawędzie pudełek. Zaznacz także miejsce słońca na pionowej linii. Będzie się ono znajdować powyżej horyzontu.
Uwaga! Teraz Kąty padania promieni. Pionowe krawędzie pudełek potraktuj dokładnie tak samo jak kije zbite w ziemię. Po prostu przez górne wierzchołki podstaw prostopadłościanów narysuj kąty ze źródła światła. Nic nie zmieniaj, nic nie wymyślaj. Potraktuj te krawędzie dokładnie jak w poprzednich ćwiczeniach patyki.
Z punktu gdzie zbiega się kierunek cienia, narysuj linie idące przez wierzchołki dolnej podstawy prostopadłościanów. Czyli znowu – robimy dokładnie to samo co przy patykach. Wiem, że się powtarzam ale… zaraz zobaczysz czemu.
Teraz dokładnie wódź palcem i ołówkiem kierunek cienia i kąt. Dla każdego pionu kierunek i kąt są pojedyncze. Zaznacz te miejsca przecięcia. Bardzo ważne jest to, żebyś to robił uważnie! Nie możesz się pomylić bo inaczej nie wyjdzie Ci to ćwiczenie.
Teraz uwaga – skoro dzięki połączeniu górnych wierzchołków patyków tworzy się podstawa górna prostopadłościanu (tak samo dolna) to oznacza, że możemy tą informację wykorzystać do konstrukcji cienia. Wystarczy, że połączysz powstałe miejsca przecięć. Zauważ, że krawędzie tych zrzutowanych podstaw górnych również się zbiegają!
Pierwsza faza cieniowania. Sposób na cieniowanie omawiałam w lekcji 1. Skup się na nałożeniu jednolitej plamy szarości. Cień rzucony możesz cieniować zgodnie z kierunkiem cienia. Natomiast ściany pionowe pod delikatnym kątem, aczkolwiek zbliżającym się do pionu. Żeby zróżnicować ściany sąsiadujące możesz zmienić kierunek cieniowania drugiej ściany.
Druga faza cieniowania. Pudełka w tym ćwiczeniu traktujemy jakby były jednolitego koloru, a otoczenie miało również ten sam kolor. Przy takiej sytuacji cień rzucony jest ciemniejszy od cienia własnego. Dlatego mocniej pocieniuj cień na podłożu. Jednak przyciemnij też delikatnie ściany przy krawędziach, gdzie dochodzi do załamania światła.