Podziel wysokość kartki na 2,5 i na wysokości 1 od górnej krawędzi kartki, narysuj oś długą. Teraz znajdź taką wysokość, która mieści się od górnej osi długiej do górnej krawędzi kartki 1,5 razy – to będzie wysokość naszego słoika. Zaznacz ją rysując dolną oś długą. Narysuj pionową linię przez środek, która będzie osią słoika. Szerokość dolnej elipsy to 1,5 wysokości od jednej osi długiej do drugiej. Znajdź tą długość, podziel na pół (najlepiej na oddzielnej kartce) i zaznacz. Od zakończeń tej osi, narysuj delikatnie pochyłą linię przykładając ołówek do krawędzi słoika i przenieś ją.
Teraz znajdź taką szerokość, która mieści się w dolnej osi długiej 3 razy. Będzie to połowa wysokości osi krótkiej obu elips. Narysuj potem te elipsy. Małe wtrącenie – zgodnie z perspektywą oś krótka dolnej elipsy powinna być mniejsza, ponieważ znajduje się dalej od horyzontu. Jednak przez to, że krawędzie boczne słoika zwężają się do dołu, akurat w tym przypadku jest inaczej – osie krótkie obu elips są równe.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
Stara wersja
Postanowiłam podnieść poprzeczkę i narysować coś trudniejszego niż szklankę z wodą czy butelkę. Narysujemy słoik, który będzie mieć jeszcze odchyloną pokrywkę.
Narysuj prostokąt o proporcjach 1:1 1/2. Będzie to baza naszego słoika. Prostokąt ten powinien znajdować się mniej więcej na środku kartki i zajmować w szerokości oraz w wysokości około 1/3. Jeśli zależy Ci na dokładnym sprawdzaniu i liczeniu proporcji to możesz narysować słoik metodami pokazanymi w lekcji 3, kiedy rysowaliśmy pudełko. Narysuj delikatnie zwężające się krawędzie do dołu.
Narysuj górną elipsę. Powinna ona mieścić się niecałe 2 razy w szerokości elipsy. Narysuj przez środek linię, która łączy metalowe elementy wystające. Linia ta posłuży nam do wyznaczenia dolnej elipsy, dlatego narysuj zwężającą się linię przechodzącą przez dolną elipsę.
Narysuj pionowe linie w dół z miejsca przecięć i w miejscach przecięcia z dolną linią idącą do zbiegu narysuj elipsę. Pod górną elipsą narysuj drugą poniżej. Z lewej strony z miejsca gdzie będzie znajdować się metalowe łączenie narysuj oś elipsy pokrywki. Pokrywka powinna być minimalnie węższa w szerokości od szerokości elipsy słoika. Narysuj elipsę o proporcji około 1/3.
Postaraj się dorysować pozostałe elipsy, które będą zgodne z proporcjami już tych narysowanych. Dorysuj również elementy metalowe zamknięcia słoika.
Dopracuj szczegóły i dorysuj resztę elips. Zauważ, że raz są narysowane gęściej, raz rzadziej ale zawsze są to pełne elipsy – nie rysuj łuków! To jest podstawowy błąd osób początkujących kiedy nie rysują całej elipsy.
Narysuj cień. W tym celu wyznacz kierunek cienia z elipsy dolnej słoika, ze środka i boków. Z górnej elipsy narysuj kąt padania promieni i w miejscu przecięcia z kierunkiem narysuj elipsę. Cień od przykrywki wyznacz najlepiej nie konstrukcyjnie, tylko mierząc wysokość i kształt cienia. Zaznacz krawędzie nie tylko cienia rzuconego ale również własnego.
Użyj ołówka 4B do wstępnej fazy cieniowania. Słoje cieniuj zgodnie z kształtem elips. Cień rzucony zgodnie z kierunkiem cienia. Delikatnie możesz ściany słoika pocieniować pionowymi pociągnięciami. Zauważ, że wszędzie mamy dość szarą plamę, na razie nic szczególnie się nie wybija.
Cieniuj ołówkiem 8B. Stwórz kontrast, skup się głównie na cieniu rzuconym. Wzmocnij metalowe elementy. Najprostszym sposobem na oddanie tego co chcesz przenieść na papier w niezmienionej formie jest narysowanie jednego fragmentu pracy, a następnie porównywanie go do kolejnych nowo powstających. Wytrzyj gumką chlebową oraz w ołówku miejsca oświetlone.