8.4. GREJPFRUT

Aby pokazać na żywym przykładzie rysowanie kuli, posłużę się grejpfrutem. Przy samodzielnych ćwiczeniach możesz wykorzystać większość owoców lub warzyw tj.: pomidor, jabłko, cytryna, limonka, brzoskwinia, pomarańcza, cebula i wiele innych.

Tak jak w poprzednim ćwiczeniu, zacznij od narysowania dwóch osi oraz okręgu. Pamiętaj, żeby zostawić po lewej stronie miejsce na cień rzucony.

Delikatnie wytrzyj gumką chlebową widoczne krawędzie okręgu i osi. Zaznacz krawędź grejpfruta trzymając się mimo wszystko krawędzi okręgu. Zwróć uwagę, że krawędź ta nie jest idealna – w jednych miejscach jest bardziej wybrzuszona, w innych płaska. Dorysuj ogonek oraz wstępnie zaznacz krawędzie światłocienia.

Powtórz w ten sam sposób czynność z kroku trzeciego z poprzedniego ćwiczenia, czyli zaznacz miejsce znajdujące się najwyżej i najniżej, na którym stoi grejpfrut, kierunek oraz kąt cienia. W zupełności nam tyle wystarczy.

Tutaj oprócz narysowania cienia rzuconego w taki sam sposób jak w poprzednim ćwiczeniu, musisz zaznaczyć charakterystyczną skórkę grejpfruta. Zauważ, że zapełniona jest ona mnóstwem maleńkich „dolin”. Żeby to pokazać musisz zapełnić przestrzeń owocu „kropkami”. Zwróć uwagę, żeby były one większe, bardziej kontrastowe i oddalone od siebie bliżej środka, natomiast im bliżej krawędzi zewnętrznych, tym mniejsze, mniej kontrastowe i by były bliżej siebie.

Rozpocznij szrafowanie. Cień rzucony pocieniuj zgodnie z kierunkiem cienia. Skórkę grejpfruta cieniuj w taki sposób, jakby kreski układały się na kształt litery „U”. Tam gdzie jest oś pionowa cieniuj pionowo. Nie zmieniaj diametralnie kierunku cieniowania – zmieniaj go delikatnie. Nadaj całemu rysunkowi szary, niewybijający się ton.

Wzmocnij kontrast i wydobądź różnice miedzy grejpfrutem a cieniem rzuconym. Zauważ, że przy lewej krawędzi grejpfruta cień rzucony jest jaśniejszy, natomiast pod samym grejpfrutem jest ciemniejszy – pokaż to. Przyciemnij cień rdzeniowy. Gumką w ołówku wytrzyj miejsca oświetlone, zrób to małymi punktami. Wzmocnij gdzieniegdzie zagłębienia skórki.