CZĘŚĆ 1.4 – LINIE PROSTE

Będziemy ćwiczyć rysowanie prostych linii pionowych oraz poziomych z pomocą kropek. Najpierw postaw jedną kropkę blisko lewej krawędzi kartki.

Teraz chwyć ołówek w taki sposób, aby grafit dotykał lewej krawędzi kartki, a paznokciem lub palcem zaznacz szerokość od tej krawędzi do kropki. Ołówek powinien być trzymany poziomo. Trzymając tą szerokość, odłóż ją w kilku miejscach na różnych wysokościach.

Im więcej kropek, tym dokładniejsza wyjdzie linia. Zrób ich tyle ile uważasz za słuszne. Wystarczy, że narysujesz przez punkty prostą linię.

Wyznacz inną szerokość w prawo od narysowanej pionowej linii, zaznacz kolejne punkty tym samym sposobem i narysuj kilka pionowych prostych.

Teraz to samo w pionie. Jednak z tą różnicą, że wszystko mierzysz w wysokości. Powtórz poprzednie kroki i narysuj tym sposobem kilka poziomych prostych.

Będziemy ćwiczyć rysowanie płynnych prostych w różnych kierunkach. Zaznacz punkt w dowolnym miejscu na kartce i narysuj od środka linie rozchodzące się promieniście.

Kolejne podobne ćwiczenie z tą różnicą, że oprócz punktu gdzie będą schodzić się linie, tworzymy dodatkowe punkty dookoła środkowego punktu.

Z tych promieniście porozrzucanych punktów narysuj płynne linie prowadzące do środka.

Teraz z dowolnego miejsca narysuj linię, która będzie podążać przez środek. Nie zapominaj o płynnej kresce, staraj się nie rysować toporną linią, tylko szybką i gładką.