Zadanie polega na narysowaniu portretu obróconego do góry nogami. Takie ćwiczenie wykonujemy po to, aby zrozumieć na czym polega rysunek. Bo nie chodzi w nim tylko o umiejętności warsztatowe. Jest to głównie zauważenie relacji i krawędzi, w jaki sposób się układają, pod jakim kątem itd., ponieważ te kształty będziemy kopiować.
Rysunek jest obrócony, ponieważ jako dzieci wypracowaliśmy uproszczony zestaw symboli jak np. migdałowaty kształt oczu czy rysowanie dłoni za każdym razem w ten sposób, że pięć palców jest wyprostowanych – a przecież nie zawsze oko czy dłoń będą wyglądać. Wystarczy zmienić ustawienie czy kąt patrzenia i już zmienia się wygląd danej rzeczy. Czasami przecież ktoś ma zaciśniętą pięść, a oczy widzimy z profilu – wtedy musimy to pokazać na rysunku. Obrócone prace zaburzają nasz system poznawczy, dzięki czemu patrzymy na różne elementy twarzy nie jak na coś co znamy, tylko jako całościową formę złożoną z różnych linii. W obróconym ustawieniu mózg poddaje się i zaczyna dostrzegać realne kształty.
Można wykorzystać to ćwiczenie też w inny sposób. W momencie tworzenia jakiejś pracy rysunkowej czy malarskiej, można obrócić ją lub zobaczyć jak wygląda w odbiciu w lustrze. Dzięki temu można z łatwością wyłapać błędy i je poprawić.
Zanim zaczniesz rysować przeczytaj proszę wszystkie etapy ćwiczenia! Dołączam inne rysunki obrócone, które możesz wydrukować i dodatkowo przerobić.