10.2. KOMPOZYCJA HORYZONTALNA/WERTYKALNA/DIAGONALNA

KOMPOZYCJA HORYZONTALNA

W tej kompozycji króluje widok poziomy. Oznacza to, że po pierwsze elementy na naszej pracy ułożone są pasowo. Po drugie najczęściej spotkamy się przy tym z poziomym formatem papieru, chociaż można też próbować tworzyć tą kompozycję na pionowym podłożu. Najczęściej w tej kompozycji królują rozległe pejzaże czy widoki na morze. Ale mogą to być też elementy o takim ułożeniu, które sugerują poziomą budowę kompozycji jak np. ławka, chodnik, niski i szeroki budynek.

KOMPOZYCJA WERTYKALNA

Kompozycja wertykalna to inaczej kompozycja pionowa. Głównym kierunkiem i kształtem są tu wszelkiego rodzaju piony i strzeliste formy. Łatwiej będzie oczywiście uzyskać ten efekt na pionowo ustawionym podłożu, ale można poeksperymentować na poziomym. Będą to wszelkie kompozycje, gdzie elementy same w sobie mają wyższą niż szerszą budowę jak wieżowce, wysokie drzewa, czy butelki lub kieliszki w martwej naturze.

KOMPOZYCJA DIAGONALNA

Skos to coś co należy do kompozycji diagonalnej. Tutaj królują sceny i ustawienia, które głównie rozgrywają się po przekątnej. Czyli tak jak w poprzednich kompozycjach może to być po prostu celowe ustawienie grupy elementów, które układa się po skosie jak np. ustawienie martwej natury czy sylwetki postaci, ale również naturalne widoki, które same w sobie wskazują ukos ułożenia.