5.12. WALOR

Walor to rozkład natężenia odcieni pojawiających się na obiekcie, czyli to intensywność barwy w tonacji. W przypadku cieniowania ołówkiem musimy posługiwać się skalą szarości, dzięki której oddajemy te kolory.

Kiedy siadamy do nowej pracy powinniśmy zrobić sobie rozkład skali szarości i na tej skali umieścić te elementy, które będą odpowiadać za daną szarość. Taka podstawowa skala mieści się w zakresie od 0 do 10, gdzie o to czerń, a 10 to biel. Możesz oczywiście używać innej skali, nie musisz używać 10 odcieni szarości. Tak naprawdę w zależności od tego co rysujesz, ile detali, cieni i świateł pojawia się na pracy, tyle ustal. Może to być nawet tylko 5 stopni skali.

Przymruż oczy, spójrz na obiekt, który będziesz rysować (w naszym przypadku jest to zdjęcie pudełka) i ustal miejsca najjaśniejsze i najciemniejsze. Oznacz je odpowiednio jaką chcesz mieć skalę, np. 0 i 10. Teraz musisz znowu przymrużyć oczy i uważnie porównywać – czy ten fragment jest ciemniejszy czy jaśniejszy? Czy przypadkiem tamten nie jest ciemniejszy od tego ciemnego?… Zadawaj sobie takie pytania, porównuj i zapisuj. Dopiero wtedy przystąp do rysunku.

Tutaj nie będę się rozwodzić nad cieniowaniem, ponieważ ten temat był omawiany w lekcji 1. Poza tym w następnych lekcjach również się pojawi to zagadnienie. Najważniejsze to po prostu cieniuj pełną plamą i cieniuj bazując na ustalonej skali szarości. Cieniuj najlepiej w taki sposób aby uwydatnić płaszczyzny poziome i pionowe, czyli po prostu nadaj im podobny kierunek. Pamiętaj o dwóch fazach cieniowania! Nie cieniuj wszystkiego od razu.